چهره زیبا و جذاب

کدام چهره ها زیبا و جذاب هستند ؟

امروزه تحقیقات علمی و روانشناسی در جهان، معیارهای خاصی برای چهره زیبا معرفی کرده اند كه البته مطلق نیستند. جذابیت و زیبایی چهره به المان های مختلفی بستگی دارد. تعریف زیبایی در جوامع مختلف متفاوت است و معیار های متفاوتی برای زیبایی و جذابیت در کشور های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال در كشور گینه نماد زیبایی و جذابیت داشتن بینی پهن است. در اروپا ، امریكا و ایران، دندانهایی سفید و ردیف یکی از مهمترین معیار های زیبایی است ، ولی در بعضی كشورهای افریقایی برای زیبا شدن همه دندانها را با مواد رنگی و شیمیایی خاص سیاه می كنند . از موارد موثر بر معیار های زیبایی تبلیغات و فیلمها هستند.

جراحان ، متخصصان و دندانپزشکان زیبایی جهت زیبا سازی صورت تغییراتی در چهره به وجود می آورند . در طول تاریخ نیز معیار های زیبایی تغییر کرده است. به عنوان مثال در دوره قاجار زنان چاق زیبا بودند. اما امروزه داشتن اندام قلمی و لاغر معیار زیبایی است. لب‌ و گونه‌های برجسته ، رنگ چشم ، فرم و رنگ دندانها از دیگر معیارهای زیبایی و جذابیت محسوب می‌شود.

آخرین تحقیقات زیبایی شناسی که در ایالت متحده امریکا انجام گرفته است به ترتیب چشم، ابرو و سوم دندان ها جزو معیار های تاثیرگذار در زیبایی بوده اند.

اگر چه رعایت بهداشت اولین و مهم ترین عامل در حفظ دندانهای طبیعی است ولی برای زیبایی دندانها کافی نیست. زیرا به عوامل گوناگونی از قبیل مرتب بودن، سایز، فرم و رنگ دندانها بستگی دارد.

اکثر درمان های زیبایی دندانها مثل روکش های چینی یا لمینیت منجر به تراش دندان طبیعی می شود. بعضی از درمانها مثل بلیچینگ گاهی باعث حساس و دردناک شدن دندان می شود. درمان ارتودنسی زمان بر است. اما تکنیک زیبایی دندانها با روش Brilliance بدون تراش دندانهای طبیعی انجام پذیر است. اگر چه در روش ونیر کامپوزیت نیز نیازی به تراش زیادی روی دندان نیست ولی مزیت Brilliance نسبت به ونیر کامپوزیت عدم تغییر رنگ و رنگ و انعکاس نور طبیعی است. پیشرفته ترین کامپوزیت ها هم باز opaque هستند و نوری زیادی از خود عبور نمی دهند بنابراین به اندازه روکش های چینی طبیعی به نظر نمی رسند. علاوه بر این رنگ پذیر هستند و هر چند وقت یکبار باید پالیش و یا حتی تعویض شوند. Brilliance روش درمانی است که هیچ کدام از معایب درمانهای مذکور را ندارد.